Warsztaty dla dzieci w wieku

Warsztat 10+
Uczestnictwo rodziców nie jest wymagane.

Blockly + fraktale

Blockly + fraktale
Opis tematyczny

Zajęcia oswoją dzieci z konstruowaniem algorytmów za pomocą bloków z instrukcjami.
Za pomocą algorytmów nauczą się wykonywać proste lub bardziej skomplikowane rysunki (w zależności od zaawansowania uczestników).
Na końcu spróbujemy narysować proste fraktale.

Wartość merytoryczna

Odkrywanie i eksperymentowanie za pomocą komputera. Zastosowania podstawowych pojęć geometrii.
Podczas zajęć dzieci intuicyjnie poznają zastosowania poszczególnych elementów z których składa się algorytm (instrukcji, pętli, zmiennych).

Wymagania
Znajomość podstawowych pojęć geometrycznych, takich jak odcinek, figury, kąty, miara kąta w stopniach. Znajomość podstawowych działań matematycznych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie).
Więcej

https://blockly-games.appspot.com/?lang=pl
http://studio.code.org/
https://scratch.mit.edu/

Code.org

Opis tematyczny

AngryBirds i więcej
Podczas tego warsztatu uczestnicy poznają podstawy tego czym jest zabawa związana z programowaniem. Uczestnicy za pomocą odpowiednich bloków będą rozwiązywać łamigłówki które pomogą im ostatecznie w stworzenie własnej gry która później będą mogli się pochwalić swoim znajomym.

Wartość merytoryczna

Poznanie w jaki sposob pracuje komputer oraz odkrycie jakie możliwości daje zabawa z komputerem w której wykorzystujemy kreatywność i dziecięcą ciekawość.

Wymagania

Umiejętności układania puzzli. Odrobina cierpliwości z domieszką ciekawości i chęć współpracy przy dobrej zabawie.

Materiały pomocnicze

Brak

Więcej

http://learn.code.org/

Lego® Mindstorms® (eduROBOT.pl)

Opis tematyczny

W trakcie warsztatów uczestnicy wykorzystując najnowocześniejsze materiały dydaktyczne LEGO® Mindstorms® NXT mają możliwość przekonania się pod okiem doświadczonych instruktorów, że nauka to nie tylko teoria, ale przede wszystkim pasjonująca praktyka i doświadczenia z wykorzystaniem m.in. narzędzi matematycznych.

Wartość merytoryczna

Dzieci systematycznie i sukcesywnie zdobywają wiedzę i nowe umiejętności z zakresu robotyki, programowania, matematyki i fizyki. Nasz program warsztatów pozwala na rozwijanie zdolności analitycznego myślenia oraz inspiruje dzieci do tworzenia własnych, autorskich projektów. Dzieci wykorzystują w praktyce poznane wcześniej twierdzenia matematyczne oraz potrafią wyjaśnić zjawiska fizyczne.Matematyka przestaje kojarzyć się tylko z trudnymi działaniami w zeszycie, zaczyna być przydatna.

Wymagania
  • ukończone 8 lat
  • umiejętność czytania i pisania
  • podstawowa obsługa komputera
Materiały pomocnicze
  • Laptop
  • Zestaw edukacyjny LEGO® Mindstorms®
  • Dedykowane oprogramowanie LEGO® Mindstorms®
Więcej

www.edurobot.pl

Scratch Adv

Scratch Scratch

Opis tematyczny

Zajęcia wprowadzą dzieci w bardziej zaawansowane narzędzia znajdujące się w Scratch. Uczestnicy nauczą się budując prostą grę Ping-Pong dla dwóch osób jak używać sygnałów przesyłanych pomiędzy elementami programu, oraz procedur – czyli jak zmniejszyć objętość kodu osadzając często używany kod w jeden blok.

Wartość merytoryczna

Nauka abstrakcyjnego myślenia, nauka zależności przyczynowo - skutkowych, matematyka w zakresie dodawania, zaawansowane programowanie: zmienne, procedury, sygnały

Wymagania

Znajomość podstawowych pojęć matematycznych oraz szybkiego dodawania w zakresu 0-100. Wymaga się także, aby każdy uczestnik przynajmniej raz w życiu zagrał w dowolną, prostą grę zręcznościową na komputerze – w końcu będziemy pisać własną i takie doświadczenie może być bardzo przydatne. Dodatkowo: podstawowa znajomość Scratch, utworzony chociaż jeden program w systemie.

Materiały pomocnicze

Brak

Więcej

http://scratch.mit.edu/