Warsztaty dla dzieci w wieku

Warsztat 8+
Uczestnictwo rodziców nie jest wymagane.

Code.org (8+)

Opis tematyczny

Gra komputerowa to program, w którym gracz wpływa na świat wykreowany przez komputer. Gracz może sterować postacią za pomocą klawiatury, czy przenosić przedmioty używając myszki. Pisząc program musimy powiedzieć komputerowi co ma się stać po wciśnięciu przycisku, co zrobić gdy ptaszek dojdzie do granicy ekranu, jak zareagować gdy postać zderzy się z drzewem. W programowaniu nazywa się to obsługą zdarzeń.

Podczas warsztatu samodzielnie skonstruujemy grę "Flappy bird". Zdobyta wiedza pozwoli nam na wprowadzenie autorskich modyfikacji w grze, dzięki czemu każde dziecką stworzy własną wersję "Flappy bird".

Wartość merytoryczna

W kolejnych krokach obsłużymy zdarzenia związane z kliknięciem myszką, zderzeniem z przeszkodami, czy zliczaniem punktów. Wykorzystamy kreatywność i dziecięcą ciekawość do wprowadzenia samodzielnych ulepszeń w grze.

Wymagania

Umiejętność układania puzzli za pomocą myszki, czytanie prostego tekstu.

Więcej

http://studio.code.org/flappy/1

Lego® WeDo (NeoRobots)

Opis tematyczny

Podczas warsztatów dzieci wkroczą w fascynujący świat robotyki. Za pomocą klocków Lego wspólnie zbudujemy ciekawe budowle i ożywimy je za pomocą własnych programów. Dzieci będą miały okazję sprawdzić się jednocześnie jako konstruktorzy, inżynierowie i programiści – wszystko dopasowane do ich wieku.

Wartość merytoryczna

Dzieci dowiedzą się czym charakteryzują się roboty i do czego mogą służyć we współczesnym świecie. Zastanowimy się jak działają maszyny i zbudujemy własne automatyczne urządzenia. Oprócz świetnej zabawy uczestnicy zapoznają się z podstawowymi pojęciami związanymi z robotyką, informatyką i mechaniką. Dzieci będą miały okazję spróbować swoich sił w starciu z najnowszą technologią i nauczyć się wielu praktycznych umiejętności, w tym kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów i współpracy z rówieśnikami.

Wymagania
  • Ukończone 8 lat
  • Umiejętność czytania i pisania
  • Podstawowa obsługa komputera
Materiały pomocnicze
  • Laptop
  • Zestaw edukacyjny Lego® WeDo
  • Dedykowane oprogramowanie Lego® Education
Więcej

NeoRobots

Scratch

Opis tematyczny

Na zajęciach zajmiemy się utworzeniem prostej gry zręcznościowej bazujacej na wcześniej przygotowanych grafikach. Poza ogólnymi wytycznymi będzie możliwość indywidualnego doboru grafiki (tło, postacie). Dzieci, które wykonają zadanie przed czasem będą mogły zmodyfikować grę zgodnie ze swoją inwencją i możliwościami

Wygląd aplikacji
scratch-screenshot

Wartość merytoryczna

Nauka abstrakcyjnego myślenia, nauka zależności przyczynowo-skutkowych, matematyka w zakresie dodawania, podstawy programowania (zmienne warunki. Dla zaawansowanych pętle.

Wymagania

Znajomość podstawowych pojęć matematycznych oraz szybkiego dodawnania w zakresu 0-100. Wymaga się także, aby każdy uczestnik przynajmniej raz w życiu zagrał w dowolną, prostą grę zręcznościową na komputerze – w końcu będziemy pisać własną i takie doświadczenie może być bardzo przydatne

Materiały pomocnicze

Brak

Więcej

http://scratch.mit.edu/