Warsztaty dla opiekunów i nauczycieli

Narzędzia młodego hakera. CoderDojo (10:00-11:50)

Sławek Nowak, Michał Tomczak

Opis tematyczny

Czego młodzi hakerzy używają, żeby być fajni.
Codecombat - nauka języka programowania poprzez grę,
Godzina kodowania - najlepszy sposób na rozpoczęcie przygody z programowaniem,
Scratch - moja pierwsza gra.

Dlaczego warto uczyć dzieci kodowania (12:30 - 13:20)

Marta Dekiert

Opis tematyczny

Coraz częściej wszyscy podkreślają, że rozwijanie kompetencji cyfrowych to jedno z najważniejszych wyzwań jakie stoi przed polską szkołą. Politycy namawiają by od wczesnych lat uczyć młodych Polaków nie tylko jak korzystać z dobrodziejstw najnowszych technologii, ale także jak je tworzyć. Zastanawiałeś się dlaczego warto uczyć swoje dzieci kodowania?

Wartość merytoryczna

Podczas 50 minutowego spotkania postaram się wytłumaczyć, dlaczego w nauce programowania chodzi o coś więcej, niż o zdobycie specjalistycznych umiejętności tworzenia programów komputerowych. Bo dzięki lekcjom kodowania dzieci będą mogły głównie rozwijać skuteczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów, pracy zespołowej oraz uczyć się jak szukać informacji i jak działać, by odpowiednio je wykorzystać.Wytłumaczymy dlaczego dzieci, które uczą się kodowania rozwijają się lepiej i szybciej.

Materiały pomocnicze

Wyniki badania Diagnoza Społeczna 2013

Pomóż dziecku stawiać pierwsze kroki w programowaniu (13:30-14:20)

Damian Leszczyński

Opis tematyczny

Wykład ma na celu przybliżyć specyfikę odkrywania przez najmłodszych informatyki przy wsparciu dorosłych. Postaram się podzielić wiedzą zdobytą podczas prowadzenia zajęć w ramach inicjatyw takich jak Devoxx4Kids Polska czy Mistrzowie Kodowania.

Dlaczego zostałem programistą (14:40-15:10)

Marcin Baraniecki

Opis tematyczny

Jak wygląda droga do jednego z najciekawszych zawodów na świecie? Jakie wyzwania stoją przed programistą i dlaczego jest to świetny trening dla mózgu? A wszystko to poparte ciekawą historią i bardzo dobrymi przykładami.

Wikia i skutki uboczne spędzania czasu w sieci (15:20-15:50)

Łukasz Garczewski, Wikia

Opis tematyczny

Wiele z rzeczy, które dziecko robi w sieci to czysta rozrywka. Czasami jednak ta rozrywka może mieć pozytywne skutki uboczne i służyć rozwojowi zainteresowań i umięjętności różnego typu. Kilka słów o tym jak pierwsze kroki młodych ludzi w sieci mogą rozwijać i procentować na przykładach z Wikii i Wikipedii.

Panel dyskusyjny (16:00-16:30)

Organizatorzy