Warsztaty dla dzieci w wieku

Warsztat 12+
Uczestnictwo rodziców nie jest wymagane.

Arduino

Opis tematyczny

Pod okiem opiekunów dzieci zbudują obwód elektroniczny ze świecącą diodą i małym silniczkiem, a następnie napiszą program, który wprawi je w życie. Naszym celem jest zapoznanie dzieci z programowaniem na platformie Arduino oraz zainteresowanie ich elektroniką.

Wartość merytoryczna

Uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu:
- podstaw elektroniki
- podstaw programowania (proste wyrażenia sterujące, wykonywanie operacji arytmetycznych)

Wymagania

Ukończone 12 lat.
Umiejętność obsługi komputera z systemem Windows 7.
Umiejętność dodawania/odejmowania, mnożenia/dzielenia, znajomość ułamków.

Materiały pomocnicze

Na dwoje dzieci przypada jeden komputer z systemem Windows 7 oraz zestaw składający się z:
- minikomputera Arduino
- płytki stykowej do prototypowania
- kolorowych diod oraz przewodów połączeniowych
- małego serwomotoru
- rezystorów

Więcej

http://www.arduino.cc/

Scratch

Opis tematyczny

Na zajęciach zajmiemy się utworzeniem prostej gry zręcznościowej bazujacej na wcześniej przygotowanych grafikach. Poza ogólnymi wytycznymi będzie możliwość indywidualnego doboru grafiki (tło, postacie). Dzieci, które wykonają zadanie przed czasem będą mogły zmodyfikować grę zgodnie ze swoją inwencją i możliwościami

Wygląd aplikacji
scratch-screenshot

Wartość merytoryczna

Nauka abstrakcyjnego myślenia, nauka zależności przyczynowo-skutkowych, matematyka w zakresie dodawania, podstawy programowania (zmienne warunki. Dla zaawansowanych pętle.

Wymagania

Znajomość podstawowych pojęć matematycznych oraz szybkiego dodawnania w zakresu 0-100. Wymaga się także, aby każdy uczestnik przynajmniej raz w życiu zagrał w dowolną, prostą grę zręcznościową na komputerze – w końcu będziemy pisać własną i takie doświadczenie może być bardzo przydatne

Materiały pomocnicze

Brak

Więcej

http://scratch.mit.edu/

Unity 3D

Unity 3D
Opis tematyczny

Unity to nowoczesna i zarazem bezpłatna aplikacja przeznaczona do tworzenia trójwymiarowych gier. Charakteryzuje się wsparciem dla najnowszych technologii i zaawansowanego silnika fizycznego, które są niezbędne przy projektowaniu nowoczesnych gier 3D. Oprócz tego wyróżnia się możliwością importowania trójwymiarowych modeli z innych aplikacji typu Blender, Cinema 4D, Cheetah3D oraz 3DS Max.

Unity 3D

Program umożliwia tworzenie gier na komputery osobiste klasy PC (Windows, Mac OS X), urządzenia przenośne (iPod, iPhone, Android), konsole (Sony PS 3, PSP, Wii czy XBOX360 oraz do przeglądarek internetowych Firefox, Safari (WebM itp.). Oferuje prosty i przyjazny interfejs użytkownika z możliwością importowania tekstur za pomocą metody „przeciągnij i upuść”

Unity posiada również duże możliwości podczas projektowania dowolnej gry w trójwymiarze. Zawiera narzędzia do tworzenia skryptów, renderowania i modelowania terenu oraz różnych modeli. W jego zasobach nie mogło również zabraknąć rozbudowanego edytora do tworzenia animacji, narzędzi do renderowania grafiki w Direct3D 11, optymalizacji grafiki i możliwości dodawania efektów typu Lightmapping. Warto też wspomnieć o obsłudze technologii Pixel i Vertex Shader, za pomocą której programista może podczas tworzenia sceny, korzystać z dodatkowych efektów typu dyfuzja, rozmycie, odbicie lustrzane, refrakcja czy oświetlenie HDR.

Źródło

http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/tworzenie_gier/Unity.html