Warsztaty dla dzieci w wieku

Warsztat 10+
Uczestnictwo rodziców nie jest wymagane.

Blockly

Opis tematyczny

AngryBirds i więcej
Podczas tego warsztatu uczestnicy poznają podstawy tego czym jest zabawa związana z programowaniem. Uczestnicy za pomocą odpowiednich bloków będą rozwiązywać łamigłówki, które wprowadzą ich w to jak działa i „myśli” komputer. Warsztaty adresowane są do dzieci, które nie mają doświadczenia z programowaniem komputera

Wartość merytoryczna
 • poznanie podstawowych instrukcji
 • projektowanie prostych algorytmów
Wymagania
 • umiejętność czytania
 • sprawna obsługa myszki komputerowej
 • wyspana i chętna do rozwiązywania zagadek głowa :)
Materiały pomocnicze
Więcej

https://developers.google.com/blockly

Code.org

Opis tematyczny

AngryBirds i więcej
Podczas tego warsztatu uczestnicy poznają podstawy tego czym jest zabawa związana z programowaniem. Uczestnicy za pomocą odpowiednich bloków będą rozwiązywać łamigłówki które pomogą im ostatecznie w stworzenie własnej gry która później będą mogli się pochwalić swoim znajomym.

Wartość merytoryczna

Poznanie w jaki sposob pracuje komputer oraz odkrycie jakie możliwości daje zabawa z komputerem w której wykorzystujemy kreatywność i dziecięcą ciekawość.

Wymagania

Umiejętności układania puzzli. Odrobina cierpliwości z domieszką ciekawości i chęć współpracy przy dobrej zabawie.

Materiały pomocnicze

Brak

Więcej

http://learn.code.org/

Lego® Mindstorms®

Lego® Mindstorms® EV3 Lego® Mindstorms® - wyrzutnia

Opis tematyczny

Discovery Camp to niezwykły kurs dla młodych konstruktorów, którzy pasjonują się zaawansowaną techniką. Pokażemy w jego trakcie jak, z pomocą niezwykłych maszyn, wykorzystać matematykę i prawa fizyki do osiągnięcia tego, co dawniej było niemożliwe. W jego trakcie zgłębiamy tajniki najbardziej innowacyjnych rozwiązań technicznych i wspólnie budujemy roboty, które doskonale je obrazują. W czasie zajęć używamy najnowszych zestawów Lego Mindstorms EV3 wraz z jego środowiskiem programistycznym.

Wartość merytoryczna

W czasie konferencji zbudujemy wyrzutnię (katapultę), na przykładzie której omówimy zagadnienia związane z przełożeniem napędu oraz prześledzimy historię rozwoju maszyn oblężniczych na przestrzeni lat. Spróbujemy również wyznaczyć optymalne parametry strzału w zależności od odległości przeszkody. Wyniki obliczeń wyświetlimy na ekranie kostki EV3.

Dzieci zapoznają się podstawowymi definicjami, takimi jak: robot, silnik, czujnik, program, polecenie programistyczne, algorytm, pętla programistyczna, instrukcja warunkowa, środowisko programistyczne, język programowania, zmienna, porównywanie zmiennych.

Wymagania
 • ukończone 10 lat
 • podstawowa obsługa komputera
 • umiejętność czytania i pisania
 • znajomość podstawowych operacji matematycznych
Materiały pomocnicze
 • Komputer
 • Zestaw edukacyjny LEGO Mindstorms EV3
 • E-learning RoboCAMP
Więcej

ABC Robotyki

Scratch Adv

Scratch Scratch

Opis tematyczny

Zajęcia wprowadzą dzieci w bardziej zaawansowane narzędzia znajdujące się w Scratch. Uczestnicy nauczą się budując prostą grę Ping-Pong dla dwóch osób jak używać sygnałów przesyłanych pomiędzy elementami programu, oraz procedur – czyli jak zmniejszyć objętość kodu osadzając często używany kod w jeden blok.

Wartość merytoryczna

Nauka abstrakcyjnego myślenia, nauka zależności przyczynowo - skutkowych, matematyka w zakresie dodawania, zaawansowane programowanie: zmienne, procedury, sygnały

Wymagania

Znajomość podstawowych pojęć matematycznych oraz szybkiego dodawania w zakresu 0-100. Wymaga się także, aby każdy uczestnik przynajmniej raz w życiu zagrał w dowolną, prostą grę zręcznościową na komputerze – w końcu będziemy pisać własną i takie doświadczenie może być bardzo przydatne. Dodatkowo: podstawowa znajomość Scratch, utworzony chociaż jeden program w systemie.

Materiały pomocnicze

Brak

Więcej

http://scratch.mit.edu/