Warsztaty dla dzieci w wieku

Warsztat 8+
Uczestnictwo rodziców nie jest wymagane.

Blockly

Opis tematyczny

AngryBirds i więcej
Podczas tego warsztatu uczestnicy poznają podstawy tego czym jest zabawa związana z programowaniem. Uczestnicy za pomocą odpowiednich bloków będą rozwiązywać łamigłówki, które wprowadzą ich w to jak działa i „myśli” komputer. Warsztaty adresowane są do dzieci, które nie mają doświadczenia z programowaniem komputera

Wartość merytoryczna
 • poznanie podstawowych instrukcji
 • projektowanie prostych algorytmów
Wymagania
 • umiejętność czytania
 • sprawna obsługa myszki komputerowej
 • wyspana i chętna do rozwiązywania zagadek głowa :)
Materiały pomocnicze
Więcej

https://developers.google.com/blockly

Code.org

Opis tematyczny

AngryBirds i więcej
Podczas tego warsztatu uczestnicy poznają podstawy tego czym jest zabawa związana z programowaniem. Uczestnicy za pomocą odpowiednich bloków będą rozwiązywać łamigłówki które pomogą im ostatecznie w stworzenie własnej gry która później będą mogli się pochwalić swoim znajomym.

Wartość merytoryczna

Poznanie w jaki sposob pracuje komputer oraz odkrycie jakie możliwości daje zabawa z komputerem w której wykorzystujemy kreatywność i dziecięcą ciekawość.

Wymagania

Umiejętności układania puzzli. Odrobina cierpliwości z domieszką ciekawości i chęć współpracy przy dobrej zabawie.

Materiały pomocnicze

Brak

Więcej

http://learn.code.org/

Druk 3D

Opis tematyczny

Druk 3D
Tak jak na przełomie lat 70tych i 80tych komputery osobiste, a pod koniec lat 90tych Internet, drukarki 3D sukcesywnie rozpowszechniają się w świadomości kolejnych rzeszy użytkowników, czyniąc rzeczy niemożliwe realnymi.
Podczas warsztatów stworzymy z kawałka filamentu PLA ( biodegradowalny plastik) wydrukowany własnoręcznie zaprojektowany breloczek z własnym imieniem.

Wartość merytoryczna

Podczas warsztatów dzieci nauczą się podstaw projektowania przestrzennego. Tinkercad jest intuicyjnym i darmowym narzędziem działającym z poziomu przeglądarki. Świetnie nadaje się da zabawy, gotowe modele tworzone są z brył, figur i liter.
Projektowanie przestrzenne świetnie rozwija wyobraźnie przestrzenną oraz rozbudza kreatywność.

Wymagania
 • Umiejętność czytania i pisanie
 • Podstawowa obsługa komputera
 • Materiały pomocnicze
 • Komputer
 • Drukarka 3D
 • Tinkercad
 • Kisslicer
 • Więcej

  http://cococafe.com.pl/

  Scratch

  Opis tematyczny

  Na zajęciach zajmiemy się utworzeniem prostej gry zręcznościowej bazujacej na wcześniej przygotowanych grafikach. Poza ogólnymi wytycznymi będzie możliwość indywidualnego doboru grafiki (tło, postacie). Dzieci, które wykonają zadanie przed czasem będą mogły zmodyfikować grę zgodnie ze swoją inwencją i możliwościami

  Wygląd aplikacji
  scratch-screenshot

  Wartość merytoryczna

  Nauka abstrakcyjnego myślenia, nauka zależności przyczynowo-skutkowych, matematyka w zakresie dodawania, podstawy programowania (zmienne warunki. Dla zaawansowanych pętle.

  Wymagania

  Znajomość podstawowych pojęć matematycznych oraz szybkiego dodawnania w zakresu 0-100. Wymaga się także, aby każdy uczestnik przynajmniej raz w życiu zagrał w dowolną, prostą grę zręcznościową na komputerze – w końcu będziemy pisać własną i takie doświadczenie może być bardzo przydatne

  Materiały pomocnicze

  Brak

  Więcej

  http://scratch.mit.edu/